Etelä-Karjalan yrittäjien artikkeli, teksti: Tiina Suomalainen
”Kengät otetaan pois eteisessä ja tassutellaan sisään sukkasillaan. VMH Productionsin tilat Lappeenrannan Centressä ovat tilavat ja toimivat. 250 neliöön mahtuu työhuoneita, neukkareita ja liki sadan neliön studio.
Livetuotantoja sekä video-, valokuvaus- ja markkinointipalveluja tarjoavalla yrityksellä on Lappeenrannan Myllymäessä lisäksi toiset tilat, jotka toimivat tuotannon kalustovarastona, toinen kalustovarasto löytyy Lahdesta.
Patric Huittinen on nuoresta iästään huolimatta paljon vartija. Yrityksen viime vuoden liikevaihto oli hieman yli miljoona euroa. Vuoteen 2030 mennessä tavoitellaan kolmea miljoonaa.
Henkilöstöön kuuluu noin kaksikymmentä työntekijää, joista vajaa puolet on omia ja loput työskentelevät alihankintana.
Pitkälle on tultu siitä, kun Huittinen lähes yhdeksän vuotta sitten juuri 18 vuotta täytettyään perusti yrityksensä ja alkoi kuvata salibandyotteluita.
– Tuntuu kivalta, kun olen voinut kasvattaa yritystä ja työllistää ihmisiä. Kun on pystynyt tekemään kasvua tähänkin maailmanaikaan, niin jotain olemme kai tehneet oikein.

Panoksia markkinointipuoleen
Yrityksen vahvuuksia ovat joustavuus ja asiakkaan tarpeisiin vastaaminen. Sekä tietysti kunnianhimoiset ja sitoutuneet työntekijät, jotka ymmärtävät asiakasta, Huittinen lisää.
– Viime vuonna teimme esimerkiksi kahdeksansataa suoraa tv-lähetystä eri puolilla Suomea. Työntekijöiden ja kameroiden määrä vaihtelee sen mukaan, missä toimitaan ja mikä on tuotannontilattu kokonaisuus.
Markkinointi tuli isommin mukaan yrityksen toimintaan pari kolme vuotta sitten. Suunnitelmissa on kasvattaa markkinoinnin osuutta.
– Viime vuonna tuotannon ja markkinoinnin suhde oli fifty-fitty. Seuraavan kolmen vuoden aikanamarkkinoinnin osuutta on tarkoitus kasvattaa 70 prosenttiin.
Huittinen huomauttaa, että tuotantopuolen kasvattaminen vaatisi lisää investointeja ja riskinottoa. Nyt yritys haluaa kasvun lisäksi keskittyä kannattavuuteen.
– Kun tavoittelee kasvua, on tietysti pitänyt ottaa myös riskejä. Eivät ne minua pelota. Pitää vain analysoida, mikä on parasta ja mikä pahinta, mitä voi tapahtua. Riskien pitää olla hallittuja.
Tavoitteena tasapaino
Yrittäjävuodet ovat opettaneet Huittista monin eri tavoin – kuten esimerkiksi kiinnittämään huomiota omaan hyvinvointiin. Huittinen sanoo, että nuorempana hän teki liikaa töitä, mistä seurasi, että hän ei enää nauttinut niin paljoa työstään.
Nykyään hän pyrkii tekemään normaalin mittaisen työpäivän ja mahduttamaan johonkin väliin tai iltaan urheilua.
– Tavoitteeni on, että en tee kotona töitä ja rauhoitan viikonloput. Onnistun siinä jo paremmin. Toki joskus on viikonloppuisin jokin isompi tuotantoprojekti, jossa haluan olla paikan päällä.
Kun on pystynyt tekemään kasvua tähänkin maailmanaikaan, niin jotain olemme kai tehneet oikein.
Katso palkintovideo täältä




